PIKNIK 2022

 

Milí a vážení přátelé,

zase po roce Vás srdečně zveme na piknik.

I letos se bude konat v sobotu, a to 27. srpna 2022. Piknik proběhne poblíž kostela sv. Klimenta na Levém Hradci, kde se na ostrožně vyčnívající nad údolím Vltavy nachází jedno z nejstarších přemyslovských hradišť.  

V kostele sv. Klimenta jsou v gotickém kněžišti fresky, a také se zde (pod podlahou) nachází zbytky kamenné rotundy založené knížetem Bořivojem kolem roku 880. Vše si důkladně prohlédneme v rámci nadstandardní prohlídky s historikem umění Jakubem Syneckým, který zde toto léto provází. Vstupné je 40/20 Kč.

Na piknik se společně vydáme vlakem z Prahy – Masarykova nádraží. Vystoupíme na zastávce Roztoky – Žalov a poté půjdeme po žluté turistické značce trochu do kopce cca 1 km na hradiště ke kostelu sv. Klimenta. Zde si nejprve prohlédneme interiér kostela a následně jeho nejbližší okolí včetně hřbitova. Poté se v jeho těsném sousedství rozložíme k pikniku, jehož součástí bude dokončení výkladu o širších uměleckohistorických souvislostech místa.

Podmínkou účasti je jako obvykle trocha jídla či trocha pití a především libovolný klobouk či slamák. Dále je vhodné vzít s sebou některou z následujících věcí: piknikový košík, deka, vycházková hůl nebo slunečník. Květované šaty, sukně či košile jsou vyloženě vítány. Všichni Vaši další přátelé včetně dětí a zvířat jsou také srdečně zváni a vítáni.

Jako dobrovolné doplnění pikniku nabízíme krátkou vycházku na vyhlídku Řivnáč, která se nachází na místě stejnojmenného hradiště cca 1,5 km po žluté, a také doporučujeme zastávku na kávu v romantické Medové kavárně.

Za všechny podepsané i nepodepsané

Helena, Petr a Jakub

 

ČASOVÝ HARMONOGRAM:

10:45 - sraz v Praze na Masarykově nádraží u pokladen

11:12 - odjezd vlakem do zastávky Roztoky-Žalov

11:30společný přesun ke kostelu sv. Klimenta na Levém Hradci

12:00 - prohlídka interiéru kostela sv. Klimenta

14:00 - vlastní piknik poblíž kostela sv. Klimenta

16:00vycházka na vyhlídku Řivnáč, Medová kavárna, individuální návrat vlakem nebo autobusemPOZNÁMKY:

Pokud by se někdo chtěl vydat ke kostelu po vlastní ose, může využít bus č. 340, který odjíždí od metra Dejvická (v sobotu vždy v 08). Jakékoli dotazy rádi zodpovíme na tel. 606167399 (Helena) nebo 606604875 (Petr).

Něco málo z dvacetileté historie pikniků najdete na prazskedomy.divadlokamen.cz nebo na FB – stačí zadat Pražské domy.